Kabalikat Awards

An award given to organizations who have continuously participated with the National Kidney Transplant Institute bloodletting drive for 9 years.

Engineering Organization Excellence Awards

This event, organized by UP ARISE, aims to encourage various Engineering-based organizations to strive further for excellence both in academics and extracurricular activities.

2005 - 1st Place

2009 - 1st Place

ACHIEVEMENTS

Engineering Week Overall Champion

It is the most-coveted award during the Engineering Week. It is the accumulation of all points garnered of all the events hosted by the organizations.

2007 – 3rd Place

2008 – 4th Place

2009 – 4th Place

2010 – 5th Place

2011 – 4th Place

2012 – 4th Place

2013 - 3rd Place

Korus Klef: Youth Choir Festival

The group who had been in the top 3 best singing group during the culminating activity of the Korus Klef festival.

2011 - 3rd Place

 

Chosenground 7: Upgrade

The award is given to the group who has shown their excellent talent in dancing and has placed among the top 3 best in the competition.

1st Runner Up

Board Topnotchers (2011 - Present)

Electrical Engineering Licensure Examinations

  • Adonis Emmanuel Tio – Top 1, April 2012
  • Aldrix Renz Medina – Top 8, September 2011

 

Electronics Engineering Licensure Examinations

  • Jeffrey Castro – Top 7, April 2012
  • Paulo Jessie Morales – Top 1, October 2011
  • Marc Stephen Ocampo – Top 8, October 2011

 

Geodetic Engineering Licensure Examinations

  • Marvy Funtilon – Top 7, August 2014

 

Licensure Exam for Teachers

  • Brian Anthony Gumiran - Top 6, October 2014
  • Gene Alexis Vizcarra - Top 6, October 2014

UP Engineering Opening Week

This is a week-long event for the College of Engineering's Freshmen to help them in their first weeks as a UP Diliman student. Awards are given to the freshie blocs and to the bloc handlers.

Best Bloc Handler:

2011 - 4th Place

2012 - 2nd Place

2014 - 3rd Place

Best Booth:

2013 - 2nd Place

2014 - 1st Place

Individual Achievements: Academics

2011 - Present

Meralco Power Camp

  • Maria Katrina Volante - Top 10 Power Innovator

                                                - Best Presenter

  • Reimark De Guzman - Top 10 Power Innovator
  • Mark Laurence Peña - Top 30 Power Innovator

 

AECES Interface (Ateneo EEE Race and Quiz Show)

  • Jesse Paulo Macabasco, Kit Amiel Tumulak and Aristeo Logronio - 3rd Place, 2011
  • Daryll Bonavente, Jonathan David Estilo and Wendy Feliz Apawan - 3rd Place, 2013

 

Indra Future Minds Competition

  • Maria Katrina Volante - 1st Place, Team UP
  • Jhoanne Clariz Monta - 2nd Place, Team UP (2013)

 

UP Engineering's Top 100 - 2011

  • Dane Joseph Monasterial
  • Mizpah Capina
  • Carlos Benedict Santos
  • Adonis Emmanuel Tio

 

Pinakamahusay na Tesis, Instityut ng Pelikula

  • John Rhys Fernandez

University and College Scholars

Second Semester, A.Y. 2013-2014

University Scholars

  • David, Jeremil
  • Bonavente, Daryll
  • Santos, Averil
  • Abjelina, Anna
  • Virtucio, Michael
  • Estilo, Jonathan David
  • Ison, Aldrin Rolf
  • Lampa, Karlos Federico
  • Ong, Darvy

College Scholars

  • Castanos, Edison Christian
  • Palma, Rowen
  • Tamano, Justine
  • Miclat, John Ezekiel
  • Ingking, Al Osiris
  • Bantay, Kristine
  • Silva, Stephanie Roselle
  • Marqueses, Edrian Daniel
  • Chen, Samuel Christopher
  • Salvador, Mikhaila
  • Ochoa, Jomar
  • Dimapilis, King Marc
  • Dangkiw, Mayfor

 

2011 - Present

UP Eng'g Film Fest

  • Reyben Patrick Liwag - Best Actor, 2011 (Ahedres)
  • Cheerlyn Arteta - Best Actress, 2012 (Alipala)
  • Jomari Mendoza - Best Actor, 2012 (Alipala)
  • FilmakERGs
    • 3rd Place, 2012 (Alipala)
    • Best Trailer, 2012 (Alipala)
    • Best Poster, 2012 (Alipala)
    • Best Picture, 2013 (Alimuom)
    • Best Trailer, 2013 (Alimuom)

 

Dulaang Eng'g

  • Fritzie Louis Benzon - Best Actress, 2011
  • Jeff David Agudelo - Best Actor, 2011
  • Dulaang ERG
    • 3rd Place, 2011

 

Skechers Street Dance Battle

  • Hideo Enomoto and Miko Rafael Sebastian - UP Streetdance Club, 1st Place (2013)
  • Hideo Enomoto - Up Streetdance Club, 3rd Place (2014)

 

Cinemalaya

  • Joris Fernandez - Finalist, New Breed Short Features (Indayog ng Nayatamak)

 

Awitan

  • SingERGs - 2nd Place, 2012

 

 

Ahedres (2011)

Alipala (2012)

Alimuom (2013)

Individual Achievements: Arts

University of the Philippines

Engineering Radio Guild

© 2014

Website Design by Carl Justin de Guia (77A)